Aktualności

Promocja publikacji <em>Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej</em> - podziękowania

Promocja publikacji Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej - podziękowania

Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” zaprezentowało w auli Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego książkę „Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej”, która zaznajamia czytelników z bogactwem literatury targumicznej.

więcejDodano: 18-05-2018
Wręczenie ks. inf. Grzegorzowi Pawłowskiemu tytułu honorowego obywatela miasta Lublina

Wręczenie ks. inf. Grzegorzowi Pawłowskiemu tytułu honorowego obywatela miasta Lublina

15 maja w Trybunale Koronnym w Lublinie nastąpiło nadanie Naszemu Autorowi ks. inf. Grzegorzowi Pawłowskiemu (Jakub Hersz Griner) tytułu honorowego obywatela Lublina. Jesteśmy dumni, że Nasz Autor, który od wielu lat jest związany z Wydawnictwem „Gaudium” został uhonorowany przez miasto Lublin najwyższym wyróżnieniem.

więcejDodano: 15-05-2018
Wydawnictwo „Gaudium” - Filia nr 38 MBP w Lubinie - „Taneczne ekspresje”

Wydawnictwo „Gaudium” - Filia nr 38 MBP w Lubinie - „Taneczne ekspresje”

Wydawnictwo „Gaudium” w tym roku wsparło Filię nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie w organizacji i nagrodzeniu dzieci uczestniczących w Nocy Bibliotek.

więcejDodano: 15-05-2018
Promocja książki <em>Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej</em>

Promocja książki Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej

Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II mają zaszczyt zaprosić na promocję publikacji Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej, która odbędzie się 16 maja 2018 roku o godz. 17.00 w auli Centrum Transferu Wiedzy KUL (408, III piętro, Al. Racławickie 14, Lublin).

więcejDodano: 27-04-2018
Pielgrzymka władz KUL, reprezentantów kurii metropolitalnej oraz Wydawnictwa „Gaudium” do Rzymu

Pielgrzymka władz KUL, reprezentantów kurii metropolitalnej oraz Wydawnictwa „Gaudium” do Rzymu

Kolegium rektorskie na czele z rektorem KUL – ks. prof. Antonim Dębińskim i Wielkim Kanclerzem KUL – abp. Stanisławem Budzikiem oraz reprezentanci kurii metropolitalnej w Lublinie wraz z dyrektorem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” ks. dr. Markiem Szymańskim i wicedyrektorem ks. Rafałem Olchawskim uczestniczą w pielgrzymce do Rzymu.

więcejDodano: 26-04-2018
„Gaudium”  na gali wręczenia Lauru Konserwatorskiego 2018

„Gaudium” na gali wręczenia Lauru Konserwatorskiego 2018

Zostaliśmy zaproszeni, aby uczestniczyć  w gali wręczenia Laurów Konserwatorskich w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Cieszymy się, że mogliśmy gościć z naszą ofertą wydawniczą w trakcie tak znamienitego wydarzenia.

więcejDodano: 25-04-2018
Wręczenie nagród SWK Feniks 2018 dla Wydawnictwa „Gaudium”

Wręczenie nagród SWK Feniks 2018 dla Wydawnictwa „Gaudium”

Książki Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”: Biblia Aramejska. Targum Neofiti 1. Tom 2: Księga Wyjścia pod redakcją ks. prof. Mirosława S. Wróbla otrzymała nagrodę główną FENIKS 2018 w kategorii literackiej, zaś Kocham dzieło Ducha Świętego autorstwa abp. Stanisława Budzika – wyróżnienie FENIKS 2018 w kategorii duchowość.

więcejDodano: 16-04-2018
Promocja książki <strong>ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego <em>Świadkowie wiary i miłosierdzia</em></strong> – podziękowania

Promocja książki ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego Świadkowie wiary i miłosierdzia – podziękowania

Dziękujemy wszystkim Gościom za przybycie do Metropolitalnego Seminarium Duchownego na promocję książki Świadkowie wiary i miłosierdzia. Szczególne podziękowania chcielibyśmy złożyć autorowi książki ks. inf. Grzegorzowi Pawłowskiemu, Honorowemu Obywatelowi Miasta Lublina.

więcejDodano: 16-04-2018
Spotkanie z ks. prof. Mirosławem Wróblem na Targach Wydawców Katolickich

Spotkanie z ks. prof. Mirosławem Wróblem na Targach Wydawców Katolickich

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z ks. prof. Mirosławem S. Wróblem – redaktorem i kierownikiem projektu Biblia Aramejska. Ksiądz profesor będzie podpisywał książki na naszym stoisku (nr 111) 14 kwietnia 2018 (sobota) od godziny 15:00. Zachęcamy do skorzystania ze wspaniałej okazji, by spotkać się, zdobyć autograf i porozmawiać z wybitnym polskim biblistą!

więcejDodano: 13-04-2018
Książki Wydawnictwa „Gaudium” otrzymały nagrodę FENIKS 2018

Książki Wydawnictwa „Gaudium” otrzymały nagrodę FENIKS 2018

Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” z przyjemnością pragnie poinformować, że książki Biblia Aramejska. Targum Neofiti 1. Tom 2: Księga WyjściaKocham dzieło Ducha Świętego przygotowane i wydane w naszej oficynie zostały docenione przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich otrzymując nagrody Feniks 2018.

więcejDodano: 12-04-2018
reklama - biblia aramejska
Baner dolny

partnerzy i patroni

Wydawnictwo

Księgarnia

Drukarnia

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Youtube
Twitter

Wśród najnowszych zapowiedzi wydawniczych Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium jest Targum Neofiti 1: Księga Kapłańska autorstwa ks. prof. Antoniego Troniny. Publikacja ukazuje się jako t. 3 w serii Biblia Aramejska zainicjowanej przez ks. prof. Mirosława S. Wróbla z Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

Księga Kapłańska, najkrótsza choć centralna księga Tory Mojżeszowej, nie cieszy się wśród chrześcijan większą poczytnością. Inaczej jest w tradycji żydowskiej, gdzie stanowi ona rdzeń objawienia biblijnego. Spośród 613 przykazań Tory niemal połowa (247) mieści się w tej właśnie księdze, która składa się z nakazów Bożych skierowanych do Izraela za pośrednictwem Mojżesza. Zrozumiałe więc, że targum, czyli liturgiczna lektura tej księgi w języku aramejskim, aktualizuje te przykazania w kontekście życia pokoleń ludu Bożego. Najstarszy z targumów palestyńskich, odkryty przed kilkudziesięciu laty w Bibliotece Watykańskiej, należał niegdyś do Domu Neofitów i był własnością jednego z konwertytów żydowskich. Kodeks Neofiti 1 jest więc wymownym symbolem tego, jak tradycja judaistyczna może ubogacić chrześcijańską lekturę Starego i Nowego Testamentu.

Ks. prof. Antoni Tronina wydał wcześniej obszerny komentarz do Księgi Kapłańskiej. Akcentował w nim konieczność uwzględniania liturgii żydowskiej w katolickiej egzegezie Pisma św. Papieska Komisja Biblijna mówi o tym wyraźnie w dokumencie „Naród żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej” (2002). Inicjatywa publikowana monumentalnego dzieła Biblii Aramejskiej w Lublinie jest odpowiedzią na apele ostatnich papieży, którzy zwracają się do biblistów katolickich z zachętą o korzystanie w swych pracach z dorobku egzegezy żydowskiej. Instytut Nauk Biblijnych KUL jest przykładem podjęcia takiego dialogu. Można żywić nadzieję, że dzieło to, dzięki pomocy kompetentnych biblistów i owocnej wydawniczej współpracy doczeka się szczęśliwego zakończenia w niedalekiej przyszłości. Niech stanie się ono godnym wypełnieniem pragnień Pasterzy Kościoła, którzy za zachętą Soboru Watykańskiego II starają się kontynuować dialog chrześcijańsko-żydowski. Polska edycja Biblii Aramejskiej dobrze wpisuje się w ten dialog.