Aktualność
Feniks 2018

Książki Wydawnictwa „Gaudium” otrzymały nagrodę FENIKS 2018

Dodano: 12-04-2018

Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”
z przyjemnością pragnie poinformować,
że dwie książki przygotowane i wydane w naszej oficynie zostały docenione
przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich
otrzymując nagrody Feniks 2018.

Biblia Aramejska. Targum Neofiti 1. Tom 2: Księga Wyjścia pod redakcją ks. Mirosława S. Wróbla otrzymała nagrodę główną FENIKS 2018 w kategorii literackiej,
zaś
Kocham dzieło Ducha Świętego abp. Stanisława Budzika – wyróżnienie FENIKS 2018 w kategorii duchowość.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszego stoiska (nr 111) na XXIV Targach Wydawców Katolickich w Warszawie, gdzie będzie można zakupić nagrodzone pozycje, a także nowości wydawnicze. Natomiast 14 kwietnia, w sobotę od godziny 15:00 na naszym stoisku ks. prof. Mirosław S. Wróbel – redaktor i kierownik projektu serii Biblii Aramejskiej będzie podpisywał książki. Jest to wspaniała możliwość, by spotkać się i porozmawiać z wybitnym polskim biblistą.

Zachęcamy również do zapoznania się z najnowszą pozycją z serii – Wprowadzeniem do Biblii Aramejskiej, dostępną na targach i w naszej księgarni.

Gratulujemy również serdeczne wszystkim laureatom nagrodzonym i wyróżnionym w pozostałych kategoriach.

Biblia Aramejska. Targum Neofiti 1. Tom 2: Księga Wyjścia została wydana dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 r.

 

reklama - biblia aramejska
Baner dolny

partnerzy i patroni

Wydawnictwo

Księgarnia

Drukarnia

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Youtube
Twitter

Wśród najnowszych zapowiedzi wydawniczych Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium jest Targum Neofiti 1: Księga Kapłańska autorstwa ks. prof. Antoniego Troniny. Publikacja ukazuje się jako t. 3 w serii Biblia Aramejska zainicjowanej przez ks. prof. Mirosława S. Wróbla z Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

Księga Kapłańska, najkrótsza choć centralna księga Tory Mojżeszowej, nie cieszy się wśród chrześcijan większą poczytnością. Inaczej jest w tradycji żydowskiej, gdzie stanowi ona rdzeń objawienia biblijnego. Spośród 613 przykazań Tory niemal połowa (247) mieści się w tej właśnie księdze, która składa się z nakazów Bożych skierowanych do Izraela za pośrednictwem Mojżesza. Zrozumiałe więc, że targum, czyli liturgiczna lektura tej księgi w języku aramejskim, aktualizuje te przykazania w kontekście życia pokoleń ludu Bożego. Najstarszy z targumów palestyńskich, odkryty przed kilkudziesięciu laty w Bibliotece Watykańskiej, należał niegdyś do Domu Neofitów i był własnością jednego z konwertytów żydowskich. Kodeks Neofiti 1 jest więc wymownym symbolem tego, jak tradycja judaistyczna może ubogacić chrześcijańską lekturę Starego i Nowego Testamentu.

Ks. prof. Antoni Tronina wydał wcześniej obszerny komentarz do Księgi Kapłańskiej. Akcentował w nim konieczność uwzględniania liturgii żydowskiej w katolickiej egzegezie Pisma św. Papieska Komisja Biblijna mówi o tym wyraźnie w dokumencie „Naród żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej” (2002). Inicjatywa publikowana monumentalnego dzieła Biblii Aramejskiej w Lublinie jest odpowiedzią na apele ostatnich papieży, którzy zwracają się do biblistów katolickich z zachętą o korzystanie w swych pracach z dorobku egzegezy żydowskiej. Instytut Nauk Biblijnych KUL jest przykładem podjęcia takiego dialogu. Można żywić nadzieję, że dzieło to, dzięki pomocy kompetentnych biblistów i owocnej wydawniczej współpracy doczeka się szczęśliwego zakończenia w niedalekiej przyszłości. Niech stanie się ono godnym wypełnieniem pragnień Pasterzy Kościoła, którzy za zachętą Soboru Watykańskiego II starają się kontynuować dialog chrześcijańsko-żydowski. Polska edycja Biblii Aramejskiej dobrze wpisuje się w ten dialog.