Aktualność
Arena Młodych, 23 lipca 2016, ŚDM Lublin

Nowość - album Arena Młodych, 23 lipca 2016, ŚDM Lublin

Dodano: 25-09-2017

Wydawnictwo „Gaudium” serdecznie zachęca do zapoznania się z nowym albumem Arena Młodych, 23 lipca 2016, ŚDM Lublin.
 
Premiera albumu odbędzie się we środę 27 września o godzinie 12.00 podczas uroczystego otwarcia Targów LUBSACRO 2017 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Targów Lublin przy ul. Dworcowej 11 w Lublinie. W trakcie promocji mamy nadzieję gościć znamienite osobistości, szczególnie cieszymy się z zapowiedzianej obecności arcybiskupa Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego.
 
Książka upamiętnia diecezjalny etap Światowych Dni Młodzieży, wydarzenie sprzed roku, które dla wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny było wspaniałym doświadczeniem radości, pokoju, nadziei i braterskiej jedności. Publikacja przypomina czas radosnego świętowania i daje możliwość przeżywania na nowo spotkania młodych ludzi z całego świata.
 
Album, oprócz zdjęć oddających radosną atmosferę spotkania, zawiera świadectwa uczestników, które są wspomnieniem przeżyć duchowych. Całość – zdjęcia i artykuły – stanowi swoistą kronikę święta młodych. Poza opisem tytułowego spotkania znalazły się tu także relacje i zdjęcia wydarzeń z regionu.
 
Mamy nadzieję, że album spotka się z przychylnym przyjęciem.

reklama - biblia aramejska
Baner dolny

partnerzy i patroni

Wydawnictwo

Księgarnia

Drukarnia

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Youtube
Twitter

Wśród najnowszych zapowiedzi wydawniczych Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium jest Targum Neofiti 1: Księga Kapłańska autorstwa ks. prof. Antoniego Troniny. Publikacja ukazuje się jako t. 3 w serii Biblia Aramejska zainicjowanej przez ks. prof. Mirosława S. Wróbla z Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

Księga Kapłańska, najkrótsza choć centralna księga Tory Mojżeszowej, nie cieszy się wśród chrześcijan większą poczytnością. Inaczej jest w tradycji żydowskiej, gdzie stanowi ona rdzeń objawienia biblijnego. Spośród 613 przykazań Tory niemal połowa (247) mieści się w tej właśnie księdze, która składa się z nakazów Bożych skierowanych do Izraela za pośrednictwem Mojżesza. Zrozumiałe więc, że targum, czyli liturgiczna lektura tej księgi w języku aramejskim, aktualizuje te przykazania w kontekście życia pokoleń ludu Bożego. Najstarszy z targumów palestyńskich, odkryty przed kilkudziesięciu laty w Bibliotece Watykańskiej, należał niegdyś do Domu Neofitów i był własnością jednego z konwertytów żydowskich. Kodeks Neofiti 1 jest więc wymownym symbolem tego, jak tradycja judaistyczna może ubogacić chrześcijańską lekturę Starego i Nowego Testamentu.

Ks. prof. Antoni Tronina wydał wcześniej obszerny komentarz do Księgi Kapłańskiej. Akcentował w nim konieczność uwzględniania liturgii żydowskiej w katolickiej egzegezie Pisma św. Papieska Komisja Biblijna mówi o tym wyraźnie w dokumencie „Naród żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej” (2002). Inicjatywa publikowana monumentalnego dzieła Biblii Aramejskiej w Lublinie jest odpowiedzią na apele ostatnich papieży, którzy zwracają się do biblistów katolickich z zachętą o korzystanie w swych pracach z dorobku egzegezy żydowskiej. Instytut Nauk Biblijnych KUL jest przykładem podjęcia takiego dialogu. Można żywić nadzieję, że dzieło to, dzięki pomocy kompetentnych biblistów i owocnej wydawniczej współpracy doczeka się szczęśliwego zakończenia w niedalekiej przyszłości. Niech stanie się ono godnym wypełnieniem pragnień Pasterzy Kościoła, którzy za zachętą Soboru Watykańskiego II starają się kontynuować dialog chrześcijańsko-żydowski. Polska edycja Biblii Aramejskiej dobrze wpisuje się w ten dialog.