Aktualność
Czas i dźwięk - promocja na KUL-u

Promocja książki Czas i dźwięk. Spotkania z Andrzejem Nikodemowiczem - podziękowanie

Dodano: 23-01-2018

Dziękujemy wszystkim gościom za udział w spotkaniu promocyjnym poświęconym książce Czas i dźwięk. Spotkania z Andrzejem Nikodemowiczem.
 
Promocja książki odbyła się na KUL-u w ramach KULowskich Spotkań Literackich. Gościem specjalnym była Pani Teresa Księska-Falger – pianistka, popularyzatorka muzyki, autorka wielu felietonów i recenzji muzycznych oraz redaktorka książki Czas i dźwięk. Spotkania z Andrzejem Nikodemowiczem. Gospodarzem spotkania był Rektor KUL, ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński. Swoją obecnością zaszczycił nas także Pan Tomasz Rakowski – zastępca dyrektora Kancelarii Prezydenta Miasta Lublina do spraw marketingu. Przybyłych gości przywitała Pani dr hab. Małgorzata Nowak-Barcińska. Spotkanie poprowadziła Pani dr hab. Agata Seweryn. Uczestnicy promocji mieli okazję posłuchać muzyki prof. Andrzeja Nikodemowicza oraz obejrzeć prezentację multimedialną zawierającą fotografie z życia Kompozytora. Po spotkaniu Pani Teresa Księska-Falger podpisywała książkę.
 
Cieszymy się, że publikacja wzbudziła żywe zainteresowanie. To pierwsze spotkanie poświęcone książce o Andrzeju Nikodemowiczu, także cenionym profesorze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, było niezwykle interesujące i ważne dla społeczności Uniwersytetu i naszego miasta.

Prezydent Miasta Lublin Program 2 Polskiego Radia TVP3 Lublin Katolicka Agencja Informacyjna

reklama - biblia aramejska
Baner dolny

partnerzy i patroni

Wydawnictwo

Księgarnia

Drukarnia

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Youtube
Twitter

Wśród najnowszych zapowiedzi wydawniczych Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium jest Targum Neofiti 1: Księga Kapłańska autorstwa ks. prof. Antoniego Troniny. Publikacja ukazuje się jako t. 3 w serii Biblia Aramejska zainicjowanej przez ks. prof. Mirosława S. Wróbla z Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

Księga Kapłańska, najkrótsza choć centralna księga Tory Mojżeszowej, nie cieszy się wśród chrześcijan większą poczytnością. Inaczej jest w tradycji żydowskiej, gdzie stanowi ona rdzeń objawienia biblijnego. Spośród 613 przykazań Tory niemal połowa (247) mieści się w tej właśnie księdze, która składa się z nakazów Bożych skierowanych do Izraela za pośrednictwem Mojżesza. Zrozumiałe więc, że targum, czyli liturgiczna lektura tej księgi w języku aramejskim, aktualizuje te przykazania w kontekście życia pokoleń ludu Bożego. Najstarszy z targumów palestyńskich, odkryty przed kilkudziesięciu laty w Bibliotece Watykańskiej, należał niegdyś do Domu Neofitów i był własnością jednego z konwertytów żydowskich. Kodeks Neofiti 1 jest więc wymownym symbolem tego, jak tradycja judaistyczna może ubogacić chrześcijańską lekturę Starego i Nowego Testamentu.

Ks. prof. Antoni Tronina wydał wcześniej obszerny komentarz do Księgi Kapłańskiej. Akcentował w nim konieczność uwzględniania liturgii żydowskiej w katolickiej egzegezie Pisma św. Papieska Komisja Biblijna mówi o tym wyraźnie w dokumencie „Naród żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej” (2002). Inicjatywa publikowana monumentalnego dzieła Biblii Aramejskiej w Lublinie jest odpowiedzią na apele ostatnich papieży, którzy zwracają się do biblistów katolickich z zachętą o korzystanie w swych pracach z dorobku egzegezy żydowskiej. Instytut Nauk Biblijnych KUL jest przykładem podjęcia takiego dialogu. Można żywić nadzieję, że dzieło to, dzięki pomocy kompetentnych biblistów i owocnej wydawniczej współpracy doczeka się szczęśliwego zakończenia w niedalekiej przyszłości. Niech stanie się ono godnym wypełnieniem pragnień Pasterzy Kościoła, którzy za zachętą Soboru Watykańskiego II starają się kontynuować dialog chrześcijańsko-żydowski. Polska edycja Biblii Aramejskiej dobrze wpisuje się w ten dialog.