Aktualność
Gaudium Promocja Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej fot Piotr Maciuk
Gaudium Promocja Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej fot Piotr Maciuk

Promocja publikacji Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej - podziękowania

Dodano: 18-05-2018

Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” zaprezentowało w auli Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego książkę „Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej”, która zaznajamia czytelników z bogactwem literatury targumicznej.

Składamy serdeczne podziękowania przede wszystkim autorowi ks. prof. Mirosławowi S. Wróblowi, prelegentom, a także wszystkim gościom, którzy licznie przybyli na promocję.

Dziękujemy uczestnikom panelu: abp. Stanisławowi Gądeckiemu, rabinowi Michaelowi Schudrichowi, dr hab. Małgorzacie Nowak-Barcińskiej, ks. dr. Pawłowi Rytel-Andrianikowi, oraz prowadzącemu dyskusję prof. Sławomirowi Jackowi Żurkowi. Jesteśmy wdzięczni również za wystąpienie Dyrektorowi Wydawnictwa „Gaudium” ks. dr. Markowi Szymańskiemu oraz Rektorowi KUL ks. prof. Antoniemu Dębińskiemu.

Wyrażamy wdzięczność za zaszczycenie nas swoją obecnością: Metropolicie Lubelskiemu abp. Stanisławowi Budzikowi, bp. Mieczysławowi Ciśle, Prezydentowi Miasta Lublina panu dr. Krzysztofowi Żukowi, wiceprezesowi Zarządu KAI panu Tomaszowi Królakowi oraz ks. inf. Grzegorzowi Pawłowskiemu, który wygłosił wierszem mini-laudację dla ks. prof. Mirosława Wróbla. Składamy również podziękowania pani Teresie Księskiej-Falger za dobranie repertuaru muzycznego uświetniającego spotkanie oraz słowo wprowadzającego, a także muzykom Wieniawski Kwartet za wykonanie dzieł Mozarta. Na zakończenie dziękujemy wszystkim znamienitym gościom ze świata nauki, religii, sztuki i polityki, którzy tak licznie przybyli na wydarzenie.

Zapraszamy gorąco do obejrzenia galerii zdjęć z promocji.

Po promocji goście stanęli do wspólnego zdjęcia, pod linkiem można pobrać pamiątkową fotografię autorstwa pana Piotra Maciuka.


Patronat honorowy

Logo Prezydent Miasta Lublin Logo Marszałek Województwa Lubelskiego

Patronat medialny

Logo Gość Niedzielny Logo KAI
Logo Radio Lublin Logo TVP3 Lublin

reklama - biblia aramejska
Baner dolny

partnerzy i patroni

Wydawnictwo

Księgarnia

Drukarnia

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Youtube
Twitter

Wśród najnowszych zapowiedzi wydawniczych Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium jest Targum Neofiti 1: Księga Kapłańska autorstwa ks. prof. Antoniego Troniny. Publikacja ukazuje się jako t. 3 w serii Biblia Aramejska zainicjowanej przez ks. prof. Mirosława S. Wróbla z Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

Księga Kapłańska, najkrótsza choć centralna księga Tory Mojżeszowej, nie cieszy się wśród chrześcijan większą poczytnością. Inaczej jest w tradycji żydowskiej, gdzie stanowi ona rdzeń objawienia biblijnego. Spośród 613 przykazań Tory niemal połowa (247) mieści się w tej właśnie księdze, która składa się z nakazów Bożych skierowanych do Izraela za pośrednictwem Mojżesza. Zrozumiałe więc, że targum, czyli liturgiczna lektura tej księgi w języku aramejskim, aktualizuje te przykazania w kontekście życia pokoleń ludu Bożego. Najstarszy z targumów palestyńskich, odkryty przed kilkudziesięciu laty w Bibliotece Watykańskiej, należał niegdyś do Domu Neofitów i był własnością jednego z konwertytów żydowskich. Kodeks Neofiti 1 jest więc wymownym symbolem tego, jak tradycja judaistyczna może ubogacić chrześcijańską lekturę Starego i Nowego Testamentu.

Ks. prof. Antoni Tronina wydał wcześniej obszerny komentarz do Księgi Kapłańskiej. Akcentował w nim konieczność uwzględniania liturgii żydowskiej w katolickiej egzegezie Pisma św. Papieska Komisja Biblijna mówi o tym wyraźnie w dokumencie „Naród żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej” (2002). Inicjatywa publikowana monumentalnego dzieła Biblii Aramejskiej w Lublinie jest odpowiedzią na apele ostatnich papieży, którzy zwracają się do biblistów katolickich z zachętą o korzystanie w swych pracach z dorobku egzegezy żydowskiej. Instytut Nauk Biblijnych KUL jest przykładem podjęcia takiego dialogu. Można żywić nadzieję, że dzieło to, dzięki pomocy kompetentnych biblistów i owocnej wydawniczej współpracy doczeka się szczęśliwego zakończenia w niedalekiej przyszłości. Niech stanie się ono godnym wypełnieniem pragnień Pasterzy Kościoła, którzy za zachętą Soboru Watykańskiego II starają się kontynuować dialog chrześcijańsko-żydowski. Polska edycja Biblii Aramejskiej dobrze wpisuje się w ten dialog.