Aktualność
Promocja - Rysopis kapłana - Seminarium Duchowne - 2018
Promocja - Rysopis kapłana - Seminarium Duchowne - 2018
Promocja - Rysopis kapłana - Seminarium Duchowne - 2018
Promocja - Rysopis kapłana - Seminarium Duchowne - 2018
Promocja - Rysopis kapłana - Seminarium Duchowne - 2018

Promocja książki Rysopis kapłana. Wizerunek księdza w kulturze polskiej w XXI wieku – podziękowania

Dodano: 20-03-2018

Serdecznie dziękujemy wszystkim Gościom za przybycie do Metropolitalnego Seminarium Duchownego, by rozmawiać o „Rysopisie kapłana” i wspólnie wymieniać doświadczenia.

Szczególne podziękowania chcielibyśmy złożyć dla Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz Metropolity Lubelskiego abp. Stanisława Budzika, którzy zaszczycili wydarzenie swoją obecnością. Jesteśmy wdzięczni za wsłuchanie się w głosy uczestników spotkania oraz podzielenie się własnymi przemyśleniami na temat wizerunków księdza we współczesnej kulturze.

Dziękujemy serdecznie moderującemu dyskusję o. Tomaszowi Dostatniemu OP i jej uczestnikom: dr hab. Beacie Kuci-Guściorze, ks. prof. Jerzemu Szymikowi, redaktorowi książki Łukaszowi Janickiemu oraz dyrektorowi Krzysztofowi Szulejowi. Jesteśmy wdzięczni rektorowi ks. Jarosławowi Marczewskiemu za przyjęcie nas w tak symbolicznym miejscu, jakim jest seminarium oraz ks. dr. Markowi Szymańskiemu, dyrektorowi Wydawnictwa „Gaudium” za słowo wprowadzające i czuwanie nad przebiegiem spotkania.
Jednocześnie cieszymy się, że w żywej dyskusji o książce i wizerunkach kapłanów wzięli udział również znawca języka prof. Jerzy Bartmiński, redaktor naczelny „Akcentu” dr Bogusław Wróblewski i kierownik lubelskiego oddziału „Gościa Niedzielnego” ks. Rafał Pastwa.
Wyrażamy również serdeczne podziękowania wszystkim Gościom i uczestnikom dyskusji, którzy zechcieli wesprzeć nas swoją obecnością na promocji.

Książkę i wydarzenie patronatem medialnym objęły Radio Plus, Gość Niedzielny, Katolicka Agencja Informacyjna, oraz serwis Opoka.org.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną galerią zdjęć ze spotkania

Ojciec Tomasz Dostatni na vlogu Otwarta Brama opowiada o Rysopisie kapłana:

OTWARTA BRAMA.
"RYSopis kapłana" - lubelska książka

 

Patronat medialny

 

Logo Gość Niedzielny Logo Radio Plus Logo KAI Logo eKAI

reklama - biblia aramejska
Baner dolny

partnerzy i patroni

Wydawnictwo

Księgarnia

Drukarnia

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Youtube
Twitter

Wśród najnowszych zapowiedzi wydawniczych Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium jest Targum Neofiti 1: Księga Kapłańska autorstwa ks. prof. Antoniego Troniny. Publikacja ukazuje się jako t. 3 w serii Biblia Aramejska zainicjowanej przez ks. prof. Mirosława S. Wróbla z Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

Księga Kapłańska, najkrótsza choć centralna księga Tory Mojżeszowej, nie cieszy się wśród chrześcijan większą poczytnością. Inaczej jest w tradycji żydowskiej, gdzie stanowi ona rdzeń objawienia biblijnego. Spośród 613 przykazań Tory niemal połowa (247) mieści się w tej właśnie księdze, która składa się z nakazów Bożych skierowanych do Izraela za pośrednictwem Mojżesza. Zrozumiałe więc, że targum, czyli liturgiczna lektura tej księgi w języku aramejskim, aktualizuje te przykazania w kontekście życia pokoleń ludu Bożego. Najstarszy z targumów palestyńskich, odkryty przed kilkudziesięciu laty w Bibliotece Watykańskiej, należał niegdyś do Domu Neofitów i był własnością jednego z konwertytów żydowskich. Kodeks Neofiti 1 jest więc wymownym symbolem tego, jak tradycja judaistyczna może ubogacić chrześcijańską lekturę Starego i Nowego Testamentu.

Ks. prof. Antoni Tronina wydał wcześniej obszerny komentarz do Księgi Kapłańskiej. Akcentował w nim konieczność uwzględniania liturgii żydowskiej w katolickiej egzegezie Pisma św. Papieska Komisja Biblijna mówi o tym wyraźnie w dokumencie „Naród żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej” (2002). Inicjatywa publikowana monumentalnego dzieła Biblii Aramejskiej w Lublinie jest odpowiedzią na apele ostatnich papieży, którzy zwracają się do biblistów katolickich z zachętą o korzystanie w swych pracach z dorobku egzegezy żydowskiej. Instytut Nauk Biblijnych KUL jest przykładem podjęcia takiego dialogu. Można żywić nadzieję, że dzieło to, dzięki pomocy kompetentnych biblistów i owocnej wydawniczej współpracy doczeka się szczęśliwego zakończenia w niedalekiej przyszłości. Niech stanie się ono godnym wypełnieniem pragnień Pasterzy Kościoła, którzy za zachętą Soboru Watykańskiego II starają się kontynuować dialog chrześcijańsko-żydowski. Polska edycja Biblii Aramejskiej dobrze wpisuje się w ten dialog.