Ks. dr Marek Szymański

Ks. dr Marek Szymański (ur. 1972 w Poniatowej na Lubelszczyźnie), absolwent Wydziału Teologii KUL (1997). Odbywał studia doktoranckie w Philosophisch-Theologische Hochschule Sankt Georgen we Frankfurcie n. Menem (1999–2005) oraz uczestniczył w Seminarium Naukowym dla Pedagogów Polskich Yad Vashem w Jerozolimie (2006).

Jako duszpasterz pracował w parafiach: św. Józefa w Świdniku (1997–1998), Nawrócenia św. Pawła w Lublinie (1998–1999) i św. Andrzeja Boboli w Lublinie (2005–2006). Wspierał duszpastersko parafie w Niemczech: św. Donizego w Kelkheim Münster i św. Piotra w Dilingen n. Dunajem. Współpracował z Ośrodkiem Polskiej Misji Katolickiej w Offenbach n. Menem. Sprawował funkcję wychowawcy w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie (2006–2012). Wykładowca KUL (2007–2012), dyrektor Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” (od 2012).

Funkcje kościelne: konsultor Rady ds. Dialogu Religijnego KEP, sekretarz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP, zastępca dyrektora Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Lublinie. Jako dyrektor Wydawnictwa „Gaudium” doprowadził do wydania serii podręczników do nauki religii Z Bogiem na ludzkich drogach, obejmującej wszystkie poziomy nauczania, oraz do rozpoczęcia edycji nowej serii Biblia Aramejska. W jej ramach ukazały się dwa tomy: Targum Neofiti 1: Księga Rodzaju (nagrodzona Feniksem w 2015) i Targum Neofiti 1: Księga Wyjścia.

reklama - biblia aramejska
Baner dolny

partnerzy i patroni

Wydawnictwo

Księgarnia

Drukarnia

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Youtube
Twitter

Wśród najnowszych zapowiedzi wydawniczych Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium jest Targum Neofiti 1: Księga Kapłańska autorstwa ks. prof. Antoniego Troniny. Publikacja ukazuje się jako t. 3 w serii Biblia Aramejska zainicjowanej przez ks. prof. Mirosława S. Wróbla z Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

Księga Kapłańska, najkrótsza choć centralna księga Tory Mojżeszowej, nie cieszy się wśród chrześcijan większą poczytnością. Inaczej jest w tradycji żydowskiej, gdzie stanowi ona rdzeń objawienia biblijnego. Spośród 613 przykazań Tory niemal połowa (247) mieści się w tej właśnie księdze, która składa się z nakazów Bożych skierowanych do Izraela za pośrednictwem Mojżesza. Zrozumiałe więc, że targum, czyli liturgiczna lektura tej księgi w języku aramejskim, aktualizuje te przykazania w kontekście życia pokoleń ludu Bożego. Najstarszy z targumów palestyńskich, odkryty przed kilkudziesięciu laty w Bibliotece Watykańskiej, należał niegdyś do Domu Neofitów i był własnością jednego z konwertytów żydowskich. Kodeks Neofiti 1 jest więc wymownym symbolem tego, jak tradycja judaistyczna może ubogacić chrześcijańską lekturę Starego i Nowego Testamentu.

Ks. prof. Antoni Tronina wydał wcześniej obszerny komentarz do Księgi Kapłańskiej. Akcentował w nim konieczność uwzględniania liturgii żydowskiej w katolickiej egzegezie Pisma św. Papieska Komisja Biblijna mówi o tym wyraźnie w dokumencie „Naród żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej” (2002). Inicjatywa publikowana monumentalnego dzieła Biblii Aramejskiej w Lublinie jest odpowiedzią na apele ostatnich papieży, którzy zwracają się do biblistów katolickich z zachętą o korzystanie w swych pracach z dorobku egzegezy żydowskiej. Instytut Nauk Biblijnych KUL jest przykładem podjęcia takiego dialogu. Można żywić nadzieję, że dzieło to, dzięki pomocy kompetentnych biblistów i owocnej wydawniczej współpracy doczeka się szczęśliwego zakończenia w niedalekiej przyszłości. Niech stanie się ono godnym wypełnieniem pragnień Pasterzy Kościoła, którzy za zachętą Soboru Watykańskiego II starają się kontynuować dialog chrześcijańsko-żydowski. Polska edycja Biblii Aramejskiej dobrze wpisuje się w ten dialog.