Cierpliwość w dążeniu do celu

     Każdy z nas marzy o szczęściu, chce w życiu spełnienia swoich pragnień i dążeń. Jest to naturalna potrzeba wpisana w naszą ludzką naturę. Jednak zmierzanie do tego celu wymaga pracy i czasu, a często również podjęcia trudów i przeciwności. Przychodzi mi tu na myśl obraz mrówki, która wytrwale pracuje, by zbudować mrowisko. Jest ona w stanie przenieść ciężar, który przekracza kilkakrotnie masę jej ciała. Obserwując przyrodę zauważymy, że skoro taka mrówka potrafi sobie poradzić z czymś o wiele większym od niej samej, to my także jako ludzie, jesteśmy zdolni by wiele w życiu osiągnąć. Mamy piękną łacińską sentencję, która wyraża to dążenie: Per Aspera ad astra– Przez trudy do gwiazd .

Kluczem, który może nam pomóc w realizacji celu jest wiara i wytrwałość.        

Wiara w to, że cel, który sobie obraliśmy może się spełnić, że szczyt na który chcemy wejść, nie przekracza naszych możliwości.

Wytrwałość, która pokona nasze zniechęcenie i pomoże nam trwać mimo przeciwności.

Cierpliwość, a tęsknota za spokojem i komfortem

    Patrząc po ludzku, chcielibyśmy by pokój do którego dążymy, był już tu i teraz.  Wolelibyśmy już być u celu i usiąść w przysłowiowym fotelu, o nic się nie martwiąc, po prostu odpocząć i odczuć komfort. To naturalne, że tak czujemy, tym bardziej, że dzisiejszy świat niesie nam bardzo wiele aktywności. Tempo życia wzrosło i człowiek ma coraz mniej czasu na odpoczynek i podjęcie refleksji.

  W tej kwestii chodzi jednak też o coś innego, o pewne ukryte pragnienie , które wpisał w nasze serce Bóg, pragnienie nieba, stanu, który będzie trwał i nigdy się nie skończy, miejsca gdzie nie będzie zmagania i cierpienia. Mamy to zapewnienie, które czeka na nas w przyszłości: OBIETNICĘ WIECZNEGO SZCZĘŚCIA.

 Mimo wszystko, na ziemi jesteśmy zaproszeni do innej misji, do tego by zawalczyć o swoje codzienne małe radości. Żyjemy, by pracować i walczyć o swoje marzenia. A kiedy uda nam się je zrealizować, choćby w małej części, odczujemy w sercu satysfakcję. To jest moment, w którym będziemy mogli ucieszyć się sobą i tym, że dążenie i trud, który podjęliśmy nie był daremny.