Kiedy zastanawiałem się w poprzednim miesiącu, jaki temat zostanie poruszony przeze mnie w kolejnym wpisie na blogu, pierwszy raz postanowiłem zająć się sprawami, o których jest głośno w mediach. Jak można zauważyć, moje wcześniejsze posty dotyczyły mało popularnych tematów, a bardziej skupiały się na wewnętrznych rozważaniach problemów ludzkich i ich interpretowania. Moją ideą, którą chciałem Wam przekazywać, miały być tematy, których nie znajdziecie na pierwszych stronach gazet, nie poruszycie ich w social mediach ani nie usłyszycie o nich w telewizji.

Jednakże ostatnie poruszenie w mediach dotyczące środowiska i dbania o Matkę Naturę wprawiło mnie w zdumienie. Na pewno każdy z Was słyszał o palących się lasach amazońskich czy zanieczyszczeniach wód spowodowanych zatrważającą ilością odpadów z plastiku. W obliczu tak ciężkich ekologicznych kryzysów zadajemy sobie pytanie: „Co może zrobić każdy z nas, aby ulżyć i pomóc naszej planecie. Istotne są kroki podejmowane na szczeblach ogólnopaństwowych czy w gigantycznych korporacjach, ale i indywidualne działania niosące za sobą pozytywną zmianę. Nie możemy patrzeć w kategoriach: sam świata nie zmienię. To właśnie największy błąd, od którego powinniśmy zacząć. Dbałość o naszą przyszłość, która byłaby podejmowana nawet małymi krokami, pozwoli przyszłym pokoleniom na oddychanie czystym powietrzem.

Jako Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” przy pracy nad tworzeniem książek, staramy się w szczególny sposób dbać o środowisko, nie nadużywając materiałów do produkcji druku. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że „zwykły” papier, niepochodzący z recyklingu, zawiera jedynie do 3% włókien celulozowych (czyli rozwłóknionego drewna), a reszta to substancje klejące, barwiące, czasem folia. A więc niewiele tak naprawdę jest papieru w samym papierze. Odmiennie jest z papierem ekologicznym. Recykling papieru jest wieloetapowym procesem, na którego początku znajduje się zbieranie i segregowanie makulatury. Posegregowana makulatura trafia do urządzenia zajmującego się jej rozwłóknianiem. Odbywa się to w dużych zbiornikach wypełnionych gorącą wodą. W wysokiej temperaturze włókna celulozowe się rozdzielają i ulegają wstępnemu oczyszczeniu.

Staramy się stosować do zasady 3R, czyli Reduce, Reuse, Recycle. Jest to prosta zasada ekologicznego podejścia do surowców i energii. Wiedząc, w jakiej sytuacji znajduje się nasz świat, nie możemy wyłącznie patrzeć na swoje dokonania, nie interesując się tym, co nas otacza.