Czym jest we współczesności wiara i w jaki sposób możemy ją pogłębiać? Skąd rodzą się w nas poglądy i spostrzeżenia, którymi kierujemy się i przekazujemy kolejnym pokoleniom? Jak wpływa na wyznawaną religię opinia publiczna i przekazywane przez innych wartości?

Pierwszy aspekt, który musimy wziąć pod uwagę, szukając odpowiedzi na zadane wyżej pytania to miejsce, w którym się urodziliśmy. Nie ma co ukrywać, ale rodząc się w mieście Medyna, trudno będzie stać się chrześcijaninem i wyznawcą religii, która jest miłowana w Polsce. Tradycja i kultura rodzące się na przestrzeni wieków, wartości przekazywane z pokolenia na pokolenia i światopogląd rodzinny to pierwsze etapy, które kształtują nas jako człowieka. Nie oznacza to jednak, że staniemy się większością otaczającą nas. My sami dokonamy wyborów na podstawie tego, co nas spotka.

Kiedy już dorośniemy, zaznajomimy się z przekazaną wiarą, wejdziemy w relację z Bogiem, poznając jego wartości, wybierzemy ścieżkę, którą będziemy szli dalej. Miejsc, do których możemy wybrać się, aby zagłębić się w tematykę teologiczną i religijną jest bardzo wiele. Począwszy od słuchania osób starszych, wybrania się na Mszę Świętą i uczęszczania w zajęciach religijnych. Nadchodzi moment, w którym potrzebujemy chwili osobistych rozważań do wyciągnięcia odpowiednich wniosków. Wtedy możemy wybrać się w podróż literacką, otwierającą przed nami nowe horyzonty, które umożliwią nam na obcowanie z Bogiem.

W Polsce początki badań religijnej literatury użytkowej sięgają XIX wieku. Nigdy wcześniej nie prowadzono systematycznych badań w tym zakresie, a jakiekolwiek publikacje dotyczą jednostkowych zjawisk i tekstów. Ta ogromna kopalnia wiedzy, którą możemy przyswoić, jest dla nas na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wybrać się do biblioteki, odszukać interesujących nas tematów i spokojnie usiąść, delektując się książką, która przypadła nam do gustu.

Czy warto sugerować się opinią innych, nawet na tematy książki przez nas przeczytanej? Jasne, że tak, ponieważ z każdego zdania możemy wyciągnąć coś, co mogło umknąć nam podczas czytania. Ktoś, kto ma ogromną wiedzą literacką i setki przeczytanych książek na swoim koncie, swoim doświadczeniem może pomóc nam w szukaniu sensu z perspektywy jeszcze nam nieznanej. Często w zrozumieniu różnych zagadnień, potrzebujemy głębszych rozważań, odszukania drugiego dna, co nie jest łatwe dla osób rozpoczynających swoją przygodę z książkami.

Poznane przez nas źródła literackie, w których zawarte są zagadnienia teologiczne, rozważania religijne, historie tworzone na przestrzeni wieków, pogłębiają naszą wiarę, która kieruje nas na właściwe tory życiowe. Biorąc wszystkie przekazane wskazówki życiowe do siebie, możemy wyciągnąć odpowiednie wnioski, dające możliwości podjęcia przez nas właściwych decyzji.