Ostatni miesiąc każdego roku to okres, w którym w mniejszym lub większym stopniu będziemy poświęcać na przygotowanie się do Świąt oraz przeżywanie Adwentu, który rozpoczął się 1 grudnia. Czterotygodniowy czas Adwentu, który nie jest okresem pokuty, ale radosnego oczekiwania, obfituje w zwyczaje i symbole. Jest wyjątkowym czasem dla chrześcijan. Słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego „adventus”, które oznacza przyjście. Teologicznie czas ten wyraża oczekiwanie Kościoła na podwójne przyjście Chrystusa. W pierwszym okresie akcent położony jest na Paruzję, czyli ostateczne przyjście Chrystusa na końcu świata. Ostatni tydzień natomiast przygotowuje do narodzenia Chrystusa, przez które Bóg wypełnia wszystkie obietnice złożone w historii. Jego charakterystyka podobna jest do całego ludzkiego życia, które jest oczekiwaniem na spotkanie z Bogiem.

Z czym kojarzy Wam się okres świąteczny? Dla niektórych są to choinki ozdobione przepięknymi bombkami, dla małych pociech to czas, w którym mogą otrzymać bardzo wiele prezentów od rodziców czy dziadków, a dla jeszcze innych to moment na podsumowanie roku, spędzenie go w gronie najbliższych i naładowanie baterii na kolejne miesiące w czasach otaczającego nas konsumpcjonizmu. Pamiętajmy również o tych, którzy niekoniecznie mogą mieć możliwość spędzenia Świąt w gronie swoich najbliższych. Puste miejsce przy stole to jedna z najważniejszych wigilijnych tradycji. Na wielu świątecznych stołach stawiane jest dodatkowe nakrycie. Przeznaczone dla wędrowców, a przynajmniej tak obecnie uważamy. Powszechny do dziś jest również zwyczaj pozostawiania resztek jedzenia na stole. W ten sposób dusze zmarłych mogły się w tę niezwykłą noc posilić i przebywać wśród swoich najbliższych.

A za oknem padający śnieg, już środek nocy, tłumy ludzi zmierzają do kościoła. Pasterka! Pierwsza msza w Boże Narodzenie radośnie oznajmia narodziny Jezusa. Odbywa się o północy lub w godzinach wieczornych, by wyrazić naszą niecierpliwość na przyjście Dzieciątka na świat. Przypomina nam o gorliwej modlitwie i oczekiwaniu pasterzy, którzy jako pierwsi złożyli mu hołd.

Wspaniały czas, który już niebawem nadejdzie, miejmy nadzieję, każdy z nas spędzimy w rodzinnym gronie, pełnym miłości. Niech ten okres, pozwoli nam na chwilę zatrzymania się i przemyślenia tego, czego dokonaliśmy w ostatnim roku. Może warto coś zmienić? Na to pytanie, odpowiedzmy sobie już sami.