Pałac w Kozłówce przyciąga gości i turystów zwiedzających ziemię lubelską. Urzeka jego bardzo symetryczna architektoniczna bryła z dwoma górującymi wieżami oraz roztaczający się wokół park, w którym można spotkać piękne, ale dosyć hałaśliwe pawie i delektować wzrok bogactwem zieleni.

Często wracam do Muzeum w Kozłówce, by pospacerować po alejach i nacieszyć się słońcem, które przebija się przez gałęzie starych drzew, pamiętających pokolenia hrabiowskiej rodziny Zamoyskich. Czasami robię to sam, czasami w gronie przyjaciół, ale nigdy nie zwiedzam pałacu wewnątrz. Pierwszy raz cały pałac zwiedzałem około 20 lat temu. Ale – ku mojemu zaskoczeniu – kilka dni temu miałem ponowną okazję przejść po korytarzach i salonach pałacowych towarzysząc abp. Stanisławem Gądeckiemu, który przybył do Lublina, by wziąć udział w promocji Wprowadzenia do Biblii Aramejskiej na Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II. Tej wizyty życzył sobie Czcigodny Gość. Miła pani przewodnik oprowadzała nas po pałacu. Razem z Księdzem Arcybiskupem słuchaliśmy historii miejsca, rodzin właścicieli dworu, bo nie byli to przecież jedynie Zamoyscy, i podziwialiśmy jakże bogatą kolekcję obrazów i portretów zawieszonych na ścianach. A to już zasługa wyłącznie rodziny Zamoyskich.

Wydaje się, że odrębnym wątkiem historii tegoż domu, ale wplecionym w losy pałacowych opowieści, jest historia pobytu w Kozłówce ks. Stefana Wyszyńskiego, który jako kapelan mieszkańców pełnił tam swoją posługę kapłańską w burzliwych latach wojennych. Dla nas duchownych, ale przecież nie tylko, to bardzo ważne i znamienne fakty, gdy odniesiemy je do powojennych losów Polski, łącząc je z osobą ks. Stefana Wyszyńskiego, późniejszego biskupa lubelskiego i prymasa Polski.

Podczas tej podróży przez historię mogłem usłyszeć jeszcze jedną datę ważną dla naszego wyjątkowego gościa – abp. Gądeckiego, który – podobnie jak kard. Stefan Wyszyński – był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski i który – właśnie od Prymasa Tysiąclecia – 9 czerwca 1973 roku w Gnieźnie otrzymał święcenia prezbiteratu. W tym roku przypada więc 45. rocznica święceń abp. Stanisława Gądeckiego.

Cieszę się, że jako towarzysz pobytu Księdza Arcybiskupa w Kozłówce mogłem uświadomić sobie po raz kolejny, jak w naszym ludzkim życiu przedziwnie działa Bóg, jak przedziwnymi drogami nas prowadzi.

Przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp. Stanisławowi Gądeckiemu w imieniu wydawnictwa „Gaudium” na zbliżającą się 45. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich składam najlepsze życzenia i dziękuję za obecność podczas promocji Wprowadzenia do Biblii Aramejskiej dnia 16 maja b.r. na KULu.

(Dziękujemy Dyrekcji Muzeum Zamoyskich w Kozłówce za zgodę na udostępnienie zdjęć z wizyty.)