Filmy

 

Wydawnictwo "Gaudium" - promocja książki "Czas i dźwięk. Spotkania z Andrzejem Nikodemowiczem"
 
Wydawnictwo "Gaudium" - promocja książki "Sacrum i profanum" ks. prof. Alfreda Wierzbickiego na Zamku Lubelskim

Filmy prezentujemy Państwu dzięki uprzejmości Pana Zenona Krawczyka.

 


 

Ks. prof. Mirosław S. Wróbel zaprasza na promocję najnowszej książki ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego (Jakuba Hersz Grinera) "Świadkowie wiary i miłosierdzia"
 
OTWARTA BRAMA. "RYSopis kapłana" - lubelska książka - o. Tomasz Dostatni OP
 
 
 
Biblia Aramejska - ks. prof. Mirosław Wróbel o pracy nad przekładem
 
 
 
Biblia Aramejska - Ks. prof. Mirosław Wróbel odmawia "Ojcze nasz" w języku aramejskim
Biblia Aramejska - Ks. prof. Mirosław Wróbel o relacji języka hebrajskiego i języka aramejskiego
Abp Stanisław Budzik o Biblii Aramejskiej: Jest to wydawnictwo bezcenne!
Rzecznik Episkopatu ks. dr Paweł Rytel-Andrianik zachęca do sięgnięcia po Biblię Aramejską
Ks. prof. Henryk Witczyk: Dlaczego targumy są dla nas szczególnie cenne?
Biblia Aramejska - cz. 1
 
Biblia Aramejska - cz. 2
 
Biblia Aramejska - cz. 3
 
Biblia Aramejska - cz. 4
 
reklama - biblia aramejska
Baner dolny

partnerzy i patroni

Wydawnictwo

Księgarnia

Drukarnia

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Youtube
Twitter

Wśród najnowszych zapowiedzi wydawniczych Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium jest Targum Neofiti 1: Księga Kapłańska autorstwa ks. prof. Antoniego Troniny. Publikacja ukazuje się jako t. 3 w serii Biblia Aramejska zainicjowanej przez ks. prof. Mirosława S. Wróbla z Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

Księga Kapłańska, najkrótsza choć centralna księga Tory Mojżeszowej, nie cieszy się wśród chrześcijan większą poczytnością. Inaczej jest w tradycji żydowskiej, gdzie stanowi ona rdzeń objawienia biblijnego. Spośród 613 przykazań Tory niemal połowa (247) mieści się w tej właśnie księdze, która składa się z nakazów Bożych skierowanych do Izraela za pośrednictwem Mojżesza. Zrozumiałe więc, że targum, czyli liturgiczna lektura tej księgi w języku aramejskim, aktualizuje te przykazania w kontekście życia pokoleń ludu Bożego. Najstarszy z targumów palestyńskich, odkryty przed kilkudziesięciu laty w Bibliotece Watykańskiej, należał niegdyś do Domu Neofitów i był własnością jednego z konwertytów żydowskich. Kodeks Neofiti 1 jest więc wymownym symbolem tego, jak tradycja judaistyczna może ubogacić chrześcijańską lekturę Starego i Nowego Testamentu.

Ks. prof. Antoni Tronina wydał wcześniej obszerny komentarz do Księgi Kapłańskiej. Akcentował w nim konieczność uwzględniania liturgii żydowskiej w katolickiej egzegezie Pisma św. Papieska Komisja Biblijna mówi o tym wyraźnie w dokumencie „Naród żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej” (2002). Inicjatywa publikowana monumentalnego dzieła Biblii Aramejskiej w Lublinie jest odpowiedzią na apele ostatnich papieży, którzy zwracają się do biblistów katolickich z zachętą o korzystanie w swych pracach z dorobku egzegezy żydowskiej. Instytut Nauk Biblijnych KUL jest przykładem podjęcia takiego dialogu. Można żywić nadzieję, że dzieło to, dzięki pomocy kompetentnych biblistów i owocnej wydawniczej współpracy doczeka się szczęśliwego zakończenia w niedalekiej przyszłości. Niech stanie się ono godnym wypełnieniem pragnień Pasterzy Kościoła, którzy za zachętą Soboru Watykańskiego II starają się kontynuować dialog chrześcijańsko-żydowski. Polska edycja Biblii Aramejskiej dobrze wpisuje się w ten dialog.