Aktualność
viiiczasidziwek

VIII Międzynarodowy Festiwal Andrzej Nikodemowicz – Czas i Dźwięk

Dodano: 19-09-2019

21 września 2019 r., rozpoczyna się VIII Międzynarodowy Festiwal Andrzej Nikodemowicz – Czas i Dźwięk. Jest to wyjątkowe wydarzenie, gdyż upamiętnia życie oraz twórczość niesamowitego kompozytora - Andrzeja NIkodemowicza. Profesor całe życie powierzył Bogu, co odzwierciedlały jego dzieła. Twórczość kompozytora zawiera wiele utworów sakralnych między innymi: kantaty (np. „Słysz, Boże, wołanie moje”, „Planctus Christi morientis”, „Płacz u grobu Chrystusa Pana” i „Rozmowa duszy z Matką Bolesną”), oratoria (np. „Via Crucis”).

Serdecznie zapraszamy na wszystkie koncerty, które będą się odbywać do 6 października 2019 roku. W trakcie koncertu inauguracyjnego usłyszymy następujące utwory: Wariacje organowe „Ave Maris Stella”; „Requiem pamięci Rodziców” na chór mieszany, sopran solo i organy;  Wariacje na wiolonczelę solo na temat z Oratorium.

Nasze Wydawnictwo przyczynia się do propagowania muzyki Profesora. Wydaliśmy bardzo ciekawe wspomnienia „Czas i dźwięk. Spotkania z Andrzejem Nikodemowiczem”, które przybliżają postać tego niezwykłego człowieka. Jest to publikacja zawierająca szereg wspomnień dotyczących kompozytora. Przedstawione są historie, które opisują bardzo ciekawego człowieka, pełnego humoru, pracowitości a przede wszystkim miłości ku muzyce i Bogu. Jest to książka ponadczasowa, ponieważ dotyczy postaci człowieka pełnego uniwersalnych wartości oraz niezwykłej niezniszczalnej Wiary.

reklama - biblia aramejska
Baner dolny

partnerzy i patroni

Wydawnictwo

Księgarnia

Drukarnia

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Youtube
Twitter

Wśród najnowszych zapowiedzi wydawniczych Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium jest Targum Neofiti 1: Księga Kapłańska autorstwa ks. prof. Antoniego Troniny. Publikacja ukazuje się jako t. 3 w serii Biblia Aramejska zainicjowanej przez ks. prof. Mirosława S. Wróbla z Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

Księga Kapłańska, najkrótsza choć centralna księga Tory Mojżeszowej, nie cieszy się wśród chrześcijan większą poczytnością. Inaczej jest w tradycji żydowskiej, gdzie stanowi ona rdzeń objawienia biblijnego. Spośród 613 przykazań Tory niemal połowa (247) mieści się w tej właśnie księdze, która składa się z nakazów Bożych skierowanych do Izraela za pośrednictwem Mojżesza. Zrozumiałe więc, że targum, czyli liturgiczna lektura tej księgi w języku aramejskim, aktualizuje te przykazania w kontekście życia pokoleń ludu Bożego. Najstarszy z targumów palestyńskich, odkryty przed kilkudziesięciu laty w Bibliotece Watykańskiej, należał niegdyś do Domu Neofitów i był własnością jednego z konwertytów żydowskich. Kodeks Neofiti 1 jest więc wymownym symbolem tego, jak tradycja judaistyczna może ubogacić chrześcijańską lekturę Starego i Nowego Testamentu.

Ks. prof. Antoni Tronina wydał wcześniej obszerny komentarz do Księgi Kapłańskiej. Akcentował w nim konieczność uwzględniania liturgii żydowskiej w katolickiej egzegezie Pisma św. Papieska Komisja Biblijna mówi o tym wyraźnie w dokumencie „Naród żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej” (2002). Inicjatywa publikowana monumentalnego dzieła Biblii Aramejskiej w Lublinie jest odpowiedzią na apele ostatnich papieży, którzy zwracają się do biblistów katolickich z zachętą o korzystanie w swych pracach z dorobku egzegezy żydowskiej. Instytut Nauk Biblijnych KUL jest przykładem podjęcia takiego dialogu. Można żywić nadzieję, że dzieło to, dzięki pomocy kompetentnych biblistów i owocnej wydawniczej współpracy doczeka się szczęśliwego zakończenia w niedalekiej przyszłości. Niech stanie się ono godnym wypełnieniem pragnień Pasterzy Kościoła, którzy za zachętą Soboru Watykańskiego II starają się kontynuować dialog chrześcijańsko-żydowski. Polska edycja Biblii Aramejskiej dobrze wpisuje się w ten dialog.