Aktualność
Pielgrzymka KUL, kurii metropolitalnej i Gaudium do Rzymu
Pielgrzymka KUL, kurii metropolitalnej i Gaudium do Rzymu
Pielgrzymka KUL, kurii metropolitalnej i Gaudium do Rzymu

Pielgrzymka władz KUL, reprezentantów kurii metropolitalnej oraz Wydawnictwa „Gaudium” do Rzymu

Dodano: 26-04-2018

Kolegium rektorskie na czele z rektorem KUL – ks. prof. Antonim Dębińskim i Wielkim Kanclerzem KUL – abp. Stanisławem Budzikiem oraz reprezentanci kurii metropolitalnej w Lublinie wraz z dyrektorem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” ks. dr. Markiem Szymańskim i wicedyrektorem ks. Rafałem Olchawskim uczestniczą w pielgrzymce do Rzymu.

Wczoraj (25 kwietnia) na Placu św. Piotra pielgrzymi spotkali się z papieżem Franciszkiem podczas audiencji generalnej, a w godzinach popołudniowych uczestniczyli w sesji naukowej w Papieskiej Akademii Nauk o roli uniwersytetu we współczesnym świecie. Wystąpili w niej m.in. bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, kardynałowie Gianfranco Ravasi i Gerhard Ludwig Müller (doktorowie honoris causa KUL), a także rektor KUL – prof. Antoni Dębiński. Do uczestników sesji swoje słowa skierował również Wielki Kanclerz KUL – abp Stanisław Budzik.

Dzisiaj (26 kwietnia) pod przewodnictwem metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika była sprawowana Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra.

Cieszymy się, że nasze Wydawnictwo reprezentowane przez Księdza Dyrektora dr. Marka Szymańskiego mogło uczestniczyć w tak doniosłym wydarzeniu.

Ojciec Święty Franciszek powiedział w czasie audiencji:
Witam polskich pielgrzymów. W sposób szczególny pozdrawiam arcybiskupa Lublina, kolegium rektorów, profesorów i studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którzy przybyli tu z okazji 100-lecia jego założenia i 70-lecia duszpasterstwa akademickiego przy uczelni. Wraz z wami dziękuję Panu za każde dobro duchowe, jakie zrodziło się w waszej wspólnocie uniwersyteckiej w tym stuleciu. Zachęcam was, abyście kontynuowali dobrą tradycję poszukiwania więzi łączących wiarę i rozum, a równocześnie, byście odkrywali nowe metody zgłębiania nauk humanistycznych i przyrodniczych, aby coraz lepiej odpowiadać na wyzwania, jakie współczesny świat stawia przed człowiekiem i społecznościami. Niech wam towarzyszy wasz profesor Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II! Wam i wszystkim pielgrzymom tu obecnym z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! (źródło: Vatican News)

reklama - biblia aramejska
Baner dolny

partnerzy i patroni

Wydawnictwo

Księgarnia

Drukarnia

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Youtube
Twitter

Wśród najnowszych zapowiedzi wydawniczych Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium jest Targum Neofiti 1: Księga Kapłańska autorstwa ks. prof. Antoniego Troniny. Publikacja ukazuje się jako t. 3 w serii Biblia Aramejska zainicjowanej przez ks. prof. Mirosława S. Wróbla z Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

Księga Kapłańska, najkrótsza choć centralna księga Tory Mojżeszowej, nie cieszy się wśród chrześcijan większą poczytnością. Inaczej jest w tradycji żydowskiej, gdzie stanowi ona rdzeń objawienia biblijnego. Spośród 613 przykazań Tory niemal połowa (247) mieści się w tej właśnie księdze, która składa się z nakazów Bożych skierowanych do Izraela za pośrednictwem Mojżesza. Zrozumiałe więc, że targum, czyli liturgiczna lektura tej księgi w języku aramejskim, aktualizuje te przykazania w kontekście życia pokoleń ludu Bożego. Najstarszy z targumów palestyńskich, odkryty przed kilkudziesięciu laty w Bibliotece Watykańskiej, należał niegdyś do Domu Neofitów i był własnością jednego z konwertytów żydowskich. Kodeks Neofiti 1 jest więc wymownym symbolem tego, jak tradycja judaistyczna może ubogacić chrześcijańską lekturę Starego i Nowego Testamentu.

Ks. prof. Antoni Tronina wydał wcześniej obszerny komentarz do Księgi Kapłańskiej. Akcentował w nim konieczność uwzględniania liturgii żydowskiej w katolickiej egzegezie Pisma św. Papieska Komisja Biblijna mówi o tym wyraźnie w dokumencie „Naród żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej” (2002). Inicjatywa publikowana monumentalnego dzieła Biblii Aramejskiej w Lublinie jest odpowiedzią na apele ostatnich papieży, którzy zwracają się do biblistów katolickich z zachętą o korzystanie w swych pracach z dorobku egzegezy żydowskiej. Instytut Nauk Biblijnych KUL jest przykładem podjęcia takiego dialogu. Można żywić nadzieję, że dzieło to, dzięki pomocy kompetentnych biblistów i owocnej wydawniczej współpracy doczeka się szczęśliwego zakończenia w niedalekiej przyszłości. Niech stanie się ono godnym wypełnieniem pragnień Pasterzy Kościoła, którzy za zachętą Soboru Watykańskiego II starają się kontynuować dialog chrześcijańsko-żydowski. Polska edycja Biblii Aramejskiej dobrze wpisuje się w ten dialog.