Wspomnienie o śp. bp Ryszardzie Karpińskim (†5 stycznia 2024 r.)

Śp. bp Ryszard Karpiński na prośbę bp. Bolesława Pylaka był przez wiele lat opiekunem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”.

Po raz pierwszy nasi pracownicy spotkali się z bp. Ryszardem, gdy – jako wówczas ksiądz prałat – zwrócił się do nas z prośbą o wydrukowanie zaproszeń oraz okolicznościowych obrazków na uroczystość jego święceń biskupich. Było to we wrześniu 1985 r.

W kolejnych latach (1986–2011) Ksiądz Biskup odwiedzał nasze Wydawnictwo regularnie podczas tradycyjnych wizyt duszpasterskich. Spotykał się wtedy z pracownikami, kropił wodą święconą miejsca pracy, udzielał nam pasterskiego błogosławieństwa i wręczał pamiątkowe obrazki.

Dzięki temu, że kiedyś pracował w Rzymie w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących, a potem często był w Watykanie i spotykał się z Ojcem Świętym, mieliśmy możliwość druku wartościowych książek opublikowanych przez watykańskich wydawców.

W latach 1988-1998 pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Turystycznego. Miał więc otwarte serce dla wszystkich będących w drodze i niósł pomoc zamieszkującym tereny misyjne. Z jego inicjatywy „Gaudium” wysyłało na Białoruś, Ukrainę i do Kazachstanu m.in. modlitewniki, katechizmy, kantyczki, kalendarze maryjne i kartki świąteczne.

Kiedy Ksiądz Biskup przeszedł na emeryturę, nie przestał interesować się naszą pracą i książkami, które publikowaliśmy. Odwiedzał nasze stoiska wystawiennicze na licznych targach książek katolickich. Zaglądał też do naszej księgarni przy ul. Ogrodowej. A podczas takich spotkań zostawiał cenne uwagi, które bardzo nam pomagały w pracy wydawniczej. Jego obecność i troskliwe oko opiekuna były dla wielu z nas drogowskazem.

W swoim biskupim posługiwaniu obficie dzielił się z wiernymi Słowem Ewangelii oraz znakami Bożej łaski – sakramentami. Pełni ufności modlimy się o to, by dzięki Miłosierdziu Bożemu dostąpił daru zbawienia.

Drogi Księże Biskupie Ryszardzie, odpoczywaj w pokoju.

Społeczność Wydawnictwa „Gaudium”

Scroll to Top