Aktualność
Podziękowania - XXV Targi Wydawców Katolickich i debata „Protokoły konferencji polskich ojców soborowych”

Podziękowania - XXV Targi Wydawców Katolickich i debata „Protokoły konferencji polskich ojców soborowych”

Dodano: 14-04-2019

Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom i gościom za przybycie do Centrum Medialnego KAI w Warszawie, aby uczestniczyć razem z Wydawnictwem „Gaudium” w debacie oraz dyskusji o książce „Protokoły konferencji polskich ojców soborowych. Zbiór dokumentów 1962–1965”. Wydarzenie wpisało się w obchody 100. rocznicy powołania Konferencji Episkopatu Polski.
Serdecznie dziękujemy prelegentom, którzy zaszczycili nas naszą obecnością: kard. Kazimierzowi Nyczowi – metropolicie warszawskiemu, dr. Michałowi Białkowskiemu – autorowi, dr. hab. Pawłowi Skibińskiemu, dr Ewie Czaczkowskiej, Marcinowi Przeciszewskiemu – prezesowi KAI, a także dyrektorowi Wydawnictwa „Gaudium” ks. dr. Markowi Szymańskiemu, dzięki któremu mogliśmy się spotkać na debacie.

Spotkanie promocyjne i debata były częścią jubileuszowej XXV edycji Targów Wydawców Katolickich, odbywających się na Zamku Królewskim w Warszawie, których tematem przewodnim było hasło roku duszpasterskiego „Duch, który umacnia miłość. Rok II: W mocy Bożego Ducha” oraz Jubileusz 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Dziękujemy wszystkim gościom i klientom targowym, którzy odwiedzili stoisko Wydawnictwa „Gaudium”. Cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować nasze pozycje oraz przedstawić nowości. Jesteśmy wdzięczni, że spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem i mogliśmy opowiedzieć Państwu o naszej pasji wydawania wspaniałych książek!

Na naszym stoisku można było zapoznać się m.in. z książkami „Protokoły konferencji polskich ojców soborowych. Zbiór dokumentów 1962–1965” oraz „Biblia dla naszych dzieci”, publikacjami promującymi Lublin i nasz region: „Przewodnik. Lublin” (w wersji polskiej i w wersji angielskiej), album „Archikatedra Lubelska” oraz „Przewodnik po Kazimierzu”, a także inne pozycje cieszące się popularnością wśród czytelników.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za liczną obecność i zapraszamy na kolejne prezentacje naszych książek. Zachęcamy również do obejrzenia galerii zdjęć.

reklama - biblia aramejska
Baner dolny

partnerzy i patroni

Wydawnictwo

Księgarnia

Drukarnia

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Youtube
Twitter

Wśród najnowszych zapowiedzi wydawniczych Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium jest Targum Neofiti 1: Księga Kapłańska autorstwa ks. prof. Antoniego Troniny. Publikacja ukazuje się jako t. 3 w serii Biblia Aramejska zainicjowanej przez ks. prof. Mirosława S. Wróbla z Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

Księga Kapłańska, najkrótsza choć centralna księga Tory Mojżeszowej, nie cieszy się wśród chrześcijan większą poczytnością. Inaczej jest w tradycji żydowskiej, gdzie stanowi ona rdzeń objawienia biblijnego. Spośród 613 przykazań Tory niemal połowa (247) mieści się w tej właśnie księdze, która składa się z nakazów Bożych skierowanych do Izraela za pośrednictwem Mojżesza. Zrozumiałe więc, że targum, czyli liturgiczna lektura tej księgi w języku aramejskim, aktualizuje te przykazania w kontekście życia pokoleń ludu Bożego. Najstarszy z targumów palestyńskich, odkryty przed kilkudziesięciu laty w Bibliotece Watykańskiej, należał niegdyś do Domu Neofitów i był własnością jednego z konwertytów żydowskich. Kodeks Neofiti 1 jest więc wymownym symbolem tego, jak tradycja judaistyczna może ubogacić chrześcijańską lekturę Starego i Nowego Testamentu.

Ks. prof. Antoni Tronina wydał wcześniej obszerny komentarz do Księgi Kapłańskiej. Akcentował w nim konieczność uwzględniania liturgii żydowskiej w katolickiej egzegezie Pisma św. Papieska Komisja Biblijna mówi o tym wyraźnie w dokumencie „Naród żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej” (2002). Inicjatywa publikowana monumentalnego dzieła Biblii Aramejskiej w Lublinie jest odpowiedzią na apele ostatnich papieży, którzy zwracają się do biblistów katolickich z zachętą o korzystanie w swych pracach z dorobku egzegezy żydowskiej. Instytut Nauk Biblijnych KUL jest przykładem podjęcia takiego dialogu. Można żywić nadzieję, że dzieło to, dzięki pomocy kompetentnych biblistów i owocnej wydawniczej współpracy doczeka się szczęśliwego zakończenia w niedalekiej przyszłości. Niech stanie się ono godnym wypełnieniem pragnień Pasterzy Kościoła, którzy za zachętą Soboru Watykańskiego II starają się kontynuować dialog chrześcijańsko-żydowski. Polska edycja Biblii Aramejskiej dobrze wpisuje się w ten dialog.