Aktualność
Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”

Spotkanie promocyjne, Msza i koncert Czas i dźwięk. Spotkania z Andrzejem Nikodemowiczem

Dodano: 26-01-2018

Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa na mszę i niezwykły koncert pamięci profesora Andrzeja Nikodemowicza 28 stycznia w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła (ul. Bernardyńska 5) w Lublinie.

Uroczystą Mszę św. o 18.30 będzie celebrował Jego Ekscelencja bp Mieczysław Cisło. Po mszy zachęcamy do wysłuchania koncertu kameralnego, który rozpocznie się o 19.30.
Przed koncertem obędzie się krótka prezentacja naszej nowej publikacji Czas i dźwięk. Spotkania z Andrzejem Nikodemowiczem. Słowo o książce wygłosi dyrektor Wydawnictwa „Gaudium”, ks. dr Marek Szymański. W świat muzyki Bacha i Nikodemowicza wprowadzi redaktor książki, dr Teresa Księska-Falger.

Wystąpią:
Magdalena Witczak – sporan, Agnieszka Tyrawska-Kopeć – sopran, Andrzej Gładysz – baryton, chór sopranów (przygotowanie chóru – Elżbieta Krzemińska), Stanisław Diwiszek – organy oraz orkiestra smyczkowa pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego.

reklama - biblia aramejska
Baner dolny

partnerzy i patroni

Wydawnictwo

Księgarnia

Drukarnia

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Youtube
Twitter

Wśród najnowszych zapowiedzi wydawniczych Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium jest Targum Neofiti 1: Księga Kapłańska autorstwa ks. prof. Antoniego Troniny. Publikacja ukazuje się jako t. 3 w serii Biblia Aramejska zainicjowanej przez ks. prof. Mirosława S. Wróbla z Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

Księga Kapłańska, najkrótsza choć centralna księga Tory Mojżeszowej, nie cieszy się wśród chrześcijan większą poczytnością. Inaczej jest w tradycji żydowskiej, gdzie stanowi ona rdzeń objawienia biblijnego. Spośród 613 przykazań Tory niemal połowa (247) mieści się w tej właśnie księdze, która składa się z nakazów Bożych skierowanych do Izraela za pośrednictwem Mojżesza. Zrozumiałe więc, że targum, czyli liturgiczna lektura tej księgi w języku aramejskim, aktualizuje te przykazania w kontekście życia pokoleń ludu Bożego. Najstarszy z targumów palestyńskich, odkryty przed kilkudziesięciu laty w Bibliotece Watykańskiej, należał niegdyś do Domu Neofitów i był własnością jednego z konwertytów żydowskich. Kodeks Neofiti 1 jest więc wymownym symbolem tego, jak tradycja judaistyczna może ubogacić chrześcijańską lekturę Starego i Nowego Testamentu.

Ks. prof. Antoni Tronina wydał wcześniej obszerny komentarz do Księgi Kapłańskiej. Akcentował w nim konieczność uwzględniania liturgii żydowskiej w katolickiej egzegezie Pisma św. Papieska Komisja Biblijna mówi o tym wyraźnie w dokumencie „Naród żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej” (2002). Inicjatywa publikowana monumentalnego dzieła Biblii Aramejskiej w Lublinie jest odpowiedzią na apele ostatnich papieży, którzy zwracają się do biblistów katolickich z zachętą o korzystanie w swych pracach z dorobku egzegezy żydowskiej. Instytut Nauk Biblijnych KUL jest przykładem podjęcia takiego dialogu. Można żywić nadzieję, że dzieło to, dzięki pomocy kompetentnych biblistów i owocnej wydawniczej współpracy doczeka się szczęśliwego zakończenia w niedalekiej przyszłości. Niech stanie się ono godnym wypełnieniem pragnień Pasterzy Kościoła, którzy za zachętą Soboru Watykańskiego II starają się kontynuować dialog chrześcijańsko-żydowski. Polska edycja Biblii Aramejskiej dobrze wpisuje się w ten dialog.