Aktualność
Wycieczka 01-04.06.2018 Sląsk i Czechy - Wydawnictwo Gaudium

Wycieczka pracowników Wydawnictwa „Gaudium” pt. „Czerwcowe inspiracje”

Dodano: 11-06-2018

Początek czerwca przyniósł pracownikom Wydawnictwa „Gaudium” przedsmak wakacyjnego wypoczynku.
Po uroczystości Bożego Ciała udaliśmy się z kilkudniową wycieczką na Śląsk i do Czech. Wyjazd rozpoczął się od zwiedzania Wrocławia. Odwiedziliśmy m.in. Aulę Leopoldyńską i Wieżę Matematyczną(Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego), a także archikatedrę św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim., Wdrapaliśmy się także na Śnieżkę, a kolejnego dnia zwiedzaliśmy Hradec Kralove i Adršpach (Skalne Miasto), gdzie skały tworzą niesamowite formy. Ostatniego dnia byliśmy w kopalni Zloty Potok oraz zwiedziliśmy Zamek w Mosznej.
Cała wycieczka obfitowała w niezapomniane wrażenia – obcowanie ze wspaniała architekturą, piękną przyrodą i ważną historią regionu Śląska i Czech. Wszystkim uczestnikom na zawsze zapadnie w pamięć.

Zapraszamy do przeczytania dłuższej relacji na firmowych blogu.

reklama - biblia aramejska
Baner dolny

partnerzy i patroni

Wydawnictwo

Księgarnia

Drukarnia

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij
Youtube
Twitter

Wśród najnowszych zapowiedzi wydawniczych Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium jest Targum Neofiti 1: Księga Kapłańska autorstwa ks. prof. Antoniego Troniny. Publikacja ukazuje się jako t. 3 w serii Biblia Aramejska zainicjowanej przez ks. prof. Mirosława S. Wróbla z Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

Księga Kapłańska, najkrótsza choć centralna księga Tory Mojżeszowej, nie cieszy się wśród chrześcijan większą poczytnością. Inaczej jest w tradycji żydowskiej, gdzie stanowi ona rdzeń objawienia biblijnego. Spośród 613 przykazań Tory niemal połowa (247) mieści się w tej właśnie księdze, która składa się z nakazów Bożych skierowanych do Izraela za pośrednictwem Mojżesza. Zrozumiałe więc, że targum, czyli liturgiczna lektura tej księgi w języku aramejskim, aktualizuje te przykazania w kontekście życia pokoleń ludu Bożego. Najstarszy z targumów palestyńskich, odkryty przed kilkudziesięciu laty w Bibliotece Watykańskiej, należał niegdyś do Domu Neofitów i był własnością jednego z konwertytów żydowskich. Kodeks Neofiti 1 jest więc wymownym symbolem tego, jak tradycja judaistyczna może ubogacić chrześcijańską lekturę Starego i Nowego Testamentu.

Ks. prof. Antoni Tronina wydał wcześniej obszerny komentarz do Księgi Kapłańskiej. Akcentował w nim konieczność uwzględniania liturgii żydowskiej w katolickiej egzegezie Pisma św. Papieska Komisja Biblijna mówi o tym wyraźnie w dokumencie „Naród żydowski i jego Święte Pisma w Biblii chrześcijańskiej” (2002). Inicjatywa publikowana monumentalnego dzieła Biblii Aramejskiej w Lublinie jest odpowiedzią na apele ostatnich papieży, którzy zwracają się do biblistów katolickich z zachętą o korzystanie w swych pracach z dorobku egzegezy żydowskiej. Instytut Nauk Biblijnych KUL jest przykładem podjęcia takiego dialogu. Można żywić nadzieję, że dzieło to, dzięki pomocy kompetentnych biblistów i owocnej wydawniczej współpracy doczeka się szczęśliwego zakończenia w niedalekiej przyszłości. Niech stanie się ono godnym wypełnieniem pragnień Pasterzy Kościoła, którzy za zachętą Soboru Watykańskiego II starają się kontynuować dialog chrześcijańsko-żydowski. Polska edycja Biblii Aramejskiej dobrze wpisuje się w ten dialog.